Rzeżucha ogrodowa ma smak ostrawy i jest znakomitą zieleniną do zup, dlatego trzeba ją również często zasiewać. Lepsza jednak jest rzeżucha wodna, którą się sieje nad wodą, a przynajmniej w miejscach wilgotnych. Francuzi uprawiają jej dużo i bez rzeżuchy wodnej w sałatach nie ma obiadu.

To cytat z mojej ulubionej przedwojennej książki o kulinariach, a rukiew wodna, zwana również rzeżuchą wodną, będzie bohaterem dzisiejszego posta z serii „Zioła, które warto mieć w ogródku”.

Rukiew wodna (Nasturtium officinale) aka rzeżucha wodna


Superfood – żywność nieprzetworzona, która posiada składniki niezwykle cenne dla organizmu człowieka. 


superfood

Wychodzi na to, że Francuzi wiedzieli co dobre, bo wertując księgi i internety dowiemy się, że to najzdrowsza roślina na świecie, że amerykańscy naukowcy, że antyoksydanty, eliksir młodości, że witaminowa bomba, że ciśnienie obniży i zapobiegnie nowotworowi i chorobie serca… Jednym słowem wszystko zrobi, jedynie nie upierze, nie uprasuje i nie poodkurza mieszkania za nas. Zachęcam do próbowania uprawy ogródkowej, bo zbierana na dziko może przynieść więcej szkód niż korzyści – lekarze straszą motylicą wątrobową, którą można się zarazić spożywając dziko rosnącą rukiew wodną. A tak przy okazji, rukiew jest pod częściową ochroną, więc to już drugi powód, dlaczego lepiej wyhodować ją w ogródku niż zrywać po mokradłach.

ogród part Thyme #nowości2017

Napisałam „mokradłach”, ale to wcale nie żart, takie właśnie warunki należy stworzyć tej roślince. W tym sezonie rukiew wodna będzie nowością w Letniej Bazie Part Thyme. Poniższą sadzonkę udało mi się wyhodować z nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Pilnowana i wychuchana przez Bonzo, czeka aż wiosna przestanie strzelać focha i zabierze te swoje przymrozki. Nie jest to jakiś kosmiczny wydatek, za paczkę nasion zapłacisz mniej więcej tyle, co za inne zioła, coś powyżej dwóch złociszy. Nasiona rukwi wodnej kupisz na przykład w tym sklepie.

rukiew wodna uprawa

Uprawa

Rukiew wodna jest byliną, w Polsce uprawiana jako roślina jednoroczna. Możesz wysiać nasiona wprost do gruntu (siejemy w maju gdy minie zagrożenie przymrozkami) lub wyhodować najpierw sadzonki. Rukiew wodna lubi mieć mokro, zwykle rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Legendarni Francuzi podobno budowali specjalne baseny pod jej uprawę, jednak w domowych warunkach można hodować ją w doniczce, pamiętając o stałym podlewaniu. Najlepiej, gdy podłoże ma konsystencję błota. Gdy zrobi się cieplej, planuję swoją rukiew wodną wynieść w plener (stanowisko cieniste) i przesadzić do większej skrzynki/donicy, którą będzie można zabrać na zimę do pomieszczenia. Rukiew wodna dobrze rozmnaża się w wodzie, te baseny wcale nie są głupim rozwiązaniem, być może jakaś niewielka rynienka wypełniona wodą dobrze się sprawdzi… Zaglądajcie na bloga latem, dam znać jak się ma moja rukiew wodna w warunkach „polowych”.

rukiew wodna

Rukiew wodna w kuchni

Pikantny smak tej rośliny podkręci smakowo twarożek lub pastę z jajek na kanapkę. Możesz ją przemycić do mizerii lub dekorować sałatki. Dodaj do mieszanki sałat, makaronu, omleta lub do zupy – krem. Ze względu na wyrazisty, pieprzowy smak, przypominający rzodkiewkę sprawdzi się też w kuchni azjatyckiej w daniach typu stir – fry. Możesz też zmiksować świeżo zerwaną w zielonym koktajlu warzywnym.