Miał być post o tym co robimy w maju na działce, a będzie o tym… co moglibyśmy robić w maju na działce, gdyby maj był normalnym majem, a nie drugim marcem. Prognoza pogody twierdzi, że dziś w nocy ma być mróz, rzodkiewka którą wysiałam lata świetlne temu nie nadaje się jeszcze do jedzenia, sałata też jakaś mizerna. Przeglądam zdjęcia z ubiegłego roku na Instagramie i patrzę, że rok temu o tej porze był już sałatowo – rzodkiewkowy dobrobyt, a teraz? Ech… Odejdź wredna zimo! A kysz!

wiejski kot

Majowy plan ogródkowy

Wierzę jednak, że prędzej czy później ten prawdziwy, ciepły maj się w końcu ujawni, w związku z tym wrzucam listę prac do zrobienia w tym miesiącu:

 • Wysadzamy pomidory. Przed wysadzeniem tych warzyw do gruntu, musimy rozsadę zahartować, obniżając stopniowo temperaturę (najprościej otwierać okna w pomieszczeniu, gdzie trzymamy pomidory lub wynosić je na balkon, jeśli mamy taką możliwość). Grzyby i inne choróbska lubią wilgoć, więc pamiętaj o tym i nie zapominaj o wietrzeniu pomidorów, jeśli wysadzasz je do tunelu, zmniejszysz w ten sposób ryzyko chorób. Jak obchodzić się z pomidorami w gruncie? Sprawdź mój ubiegłoroczny post o pielęgnacji pomidorów – dowiesz się z niego które liście i pędy usuwać, o co chodzi z „wilkami” i dlaczego musimy szanować pszczoły.

rozsada pomidorów

kiedy wysadzać pomidory

Pomidory w Starej Szklarni posadziłam w ostatni dzień kwietnia

 • Papryka, bakłażany, melony, arbuzy – to rośliny ciepłolubne, więc zanim je posadzisz do gruntu, najpierw sprawdź 3 razy prognozę pogody. Zwykle wszystkie papryki wysadzam jakiś tydzień po pomidorach, jeśli w prognozie nie przewidują żadnych niespodzianek atmosferycznych. Przeważnie jest to druga połowa maja.

Zimni Ogrodnicy – jest to zjawisko klimatyczne występujące u nas w połowie maja, kiedy to temperatura znacznie spada i występuje ryzyko przymrozków. Niebezpieczeństwo zwykle mija po 15 maja w dzień Św. Zofii (stąd słynna Zimna Zośka). Zimni Ogrodnicy i Zocha to zmora wszystkich ogrodników i sadowników. 

Jak ochronić rośliny przed przymrozkiem?

W ostatnich latach Zimna Zośka była dla mnie łaskawa, ale wygląda na to że w końcu zawitała w nasze progi. Nie dość, że popełniła spory falstart to jeszcze wkracza z przytupem – podobno dziś na północy kraju ma być konkretny mróz, do nawet -7 stopni, a na Lubelszczyźnie -3, co oznacza że trochę pośpieszyłam się z wysadzeniem części pomidorów do folio-szklarni. Również moja rozsada papryki, ogórków i dyniowatych jest zagrożona oraz zioła i kwiaty, więc trzeba interweniować zanim nadejdzie noc. Co możesz zrobić, gdy zapowiadają przymrozki, a Ty już wsadziłeś pomidory do gruntu?

 • Wiaderka, większe doniczki, ucięte butelki plastikowe – wykorzystaj wszystko, co możesz nałożyć na sadzonki. Do większych krzaków, np. pomidorów najlepiej sprawdzą się plastikowe wiadra.
 • Agrowłóknina, stary babciny obrus, folia lub cokolowiek, czym możesz przykryć narażone na przemrożenie rośliny.
 • Znicze, świece – dobrze mieć pod ręką, gdy masz nieogrzewaną szklarnię, tak jak ja. Bywały takie zimne noce, gdy trzeba było robić… nastrój pomidorom posadzonym do ziemi przy pomocy zapalonych zniczy, a czasem nawet zostawialiśmy na noc rozgrzanego grilla ogrodowego 🙂 Zawsze to jeden, dwa stopnie ciepła więcej i morale +2

 

maj w ogrodzie

 • Gdy minie ryzyko przymrozków wysadzamy również resztę warzyw – selery, pory, kalarepki, kapustę, kalafiory, brokuły, karczochy i kardy. O tych ostatnich rozpiszę się niebawem, w tym roku są nowością w moim ogródku.
 • Wysiewamy ogórki. Ja w tym sezonie testuję kilka nowych odmian, w tym niejakie Japanese Suyo Long, których jestem bardzo ciekawa.
 • Wysiewamy cukinie, kabaczki i dynie – jeśli nie zrobiłeś rozsady, możesz wrzucić nasionka wprost do gruntu.
 • Fasolka szparagowa, fasola karłowa, fasola Jaś, kukurydza, groch, fasolnik chiński – to wszystko możesz siać w maju. Zasada taka sama jak wyżej – musi minąć ryzyko przymrozków.

zbieranie nasion

 • W końcówce maja siejemy endywię i cykorię liściową.
 • Kwiatki w Letniej Bazie Part Thyme w tym roku mają swoją premierę. W gruncie jest już wszystko, co było zaplanowane na tegoroczny sezon, łącznie z łubinem, daliami, cyniami, orlikami, nagietkami, gazanią, niedźwiedzim uchem i innymi wynalazkami. Jak coś z tego wyrośnie, zakwitnie i dzisiejszy mróz oszczędzi moją kolekcję to się pochwalę 🙂

Rośliny na taras

kwiaty na taras

Na tarasie będzie rosła werbena, mrozy, kocanka i lobelia

kwiaty na taras

Do doniczek na taras kupuję zwykle „gotowce” w ogrodniczym.

 • Słońce i deszcz sprawiają, że rosną nie tylko rośliny jadalne. Trzeba uzbroić się więc w narzędzia do gracowania i wyrywania chwasta. Dobre rękawiczki ogrodowe miej pod ręką. Sezon wegetacyjny czas zacząć!

wiejskie klimaty

Letnia Baza Part Thyme – moje centrum dowodzenia

maj na działce