Czerwiec to zapowiedź lata. Masz świadomość, że jeszcze wszystko przed tobą. Poza tym to najbardziej pachnący miesiąc ze wszystkich. Bo piwonie, bo jaśmin, bo czereśnie, truskawki i cała reszta… I las. Czerwiec tego roku jest piękną kontynuacją całkiem letniego maja i trzymam mocno kciuki, żeby ta pogodowa passa trwała jak najdłużej.

czerwiec w ogrodzie

Aż chce się żyć i wyglądać przez okno.

A najbardziej wykraść się bladym świtem z domu, gdy Boba jeszcze śpi i zrobić szybki obchód po spowitej poranną mgłą okolicy.

czerwiec w ogrodzie

Czemu lubię wstawać o świcie? Po pierwsze nie mam wyboru – Boba, jak to niemowlak, jest głodna o nieludzkich godzinach. Po drugie – uwielbiam światło o tej porze. Po trzecie i najważniejsze – szkoda mi dnia na to żeby wylegiwać się do późna w łóżku. Gdy śpię za długo mam wrażenie, że coś mnie omija. Kiedy jestem w mieście, biegam z aparatem po staromoiejskich zakamarkach, zatrzymując w kadrze pierwsze światła dnia, gdy tylko mam taką możliwość. Kiedy jestem na wsi, robię poranny obchód po ogrodzie lub chodzę na spacer z Fridzią, która musi iść na kupę co najmniej 300 metrów od domu, inaczej szczeka jak opętana. Idziemy więc na sam koniec sadu, gdzie czuć już powiew lasu, który jest lasem młodzieńkim, ale zapach ma prawdziwy, leśny. Uwielbiam. Jeszcze tylko jeziora mi do szczęścia brakuje, o morzu nie wspominając.

las

młody las powoli rośnie w siłę

czerwiec w ogrodzie

jaśmin już przekwitł, wcześnie w tym roku

czerwiec w ogrodzie

Frusci Frusci chodzi własnymi ścieżkami

czerwiec na wsi

poranne widoki mgliste

Zakamarki w letniej bazie

Dziś oprowadzę Was trochę po Letniej Bazie Part Thyme, ale po tej stronie „nieogrodowej”. Chodźcie najpierw na taras

czerwiec w ogrodzie

Stary niedźwiedź mocno śpi… A właściwie to się wietrzy z kurzu i czeka na kąpiel, żeby mógł zostać kompanem Boby, gdy ta będzie choć w połowie tak duża jak on 😉

czerwiec w ogrodzie

tarasowe kwiatki

czerwiec w ogrodzie

i inne akcesoria…

czerwiec w ogrodzie

czerwcowe piwonie

czerwiec w ogrodzie

ile gwoździ w drewnianej belce tyle kwiatków na tarasie…

stary dom

Na tarasie stoi stara podziadkowa miednica. Tu w zimnej wodzie można zanurzyć zmęczone pracą w ogrodzie ręce. Idąc tym tropem (tropem bluszczu) wychylamy się trochę poza taras w stronę lasu, a tam brzozy i … więcej bluszczu.

czerwiec na wsi

czerwiec w ogrodzie

Nieopodal tarasu można rozpalić grilla a nawet ognisko na kawałku wolnej przestrzeni. Stąd już kilka kroków do lasu.

czerwiec w ogrodzie

Bluszcz z Alhambry i szopa

Kilka lat temu w Granadzie uszczknęłam sobie maleńką zaszczepkę bluszczu, który wspinał się tam okalając mury ogrodów sułtana. Zaszczepkę ową, wielkości kilku centymetrów wsadziłam do ziemi zaraz po powrocie z Hiszpanii, z przymrużeniem oka traktując cały ten proceder. Bo przecież długa droga, roślinka bez wody, bez ziemi, prawie uschnięta… ale proszę państwa, rośliny tak łatwo nie dają się załatwić i najwyraźniej mają wielką wolę przetrwania, bo tak oto 5 lat później, ten sam bluszcz, na mojej szopie… voila:

czerwiec w ogrodzie

czerwiec w ogrodzie

Bluszcz to dość ekspansywne zwierzę 😉 Wdarł się już na taras a nawet do środka szopy. Trzeba co roku go przycinać, o czym nie zawsze pamiętamy, jak widać na załączonym obrazku.

bluszcz

Antresola dla Frusciego

W szopie stał kiedyś stary regał po sam dach. Taki z samymi półkami, bez szafek i drzwi. Na samym szczycie tej osobliwej konstrukcji Frusci Frusci przysposobiła sobie pudełko na kocią antresolę i spała tam letnią porą codziennie od 7 do 16-ej. Nie pytajcie mnie dlaczego, taki koci etat i już 😀 Chyba już o tym kiedyś pisałam. W ubiegłym roku trzeba było zrobić w szopie mały melanż z przemeblowaniem i niestety frusciantowa antresola została przy okazji zlikwidowana. Pudełko, które stoi niżej wyściełane dziecięcym śpiworkiem, już nie cieszy tak bardzo i Frusci odmawia odpoczynku „dwa pietra niżej”. Planujemy zainstalować kotu jakąś godną półeczkę u góry, żeby miała jak za dawnych lat.

taras

Miejsce na antresolę dla Frusciego

Miasteczko hamakowe

Megalomania 🙂 – powiedziałby Bob. Jakie miasteczko!? 😀 Przecież to dwa orzechy na krzyż, brzoza, świerk i parę krzaków. Ale ja mam sporą wyobraźnię, a w głowie niecny plan, do którego już były przymiarki, bo to miejsce w ogrodzie z widokiem na ogródek warzywny, w cieniu sporego świerka, ma potencjał i odpowiednie wymiary między drzewami aby rozwiesić tam hamaki. Co najmniej dwa. I może postawić mikro stoliczek i zawiesić jeszcze jeden hamak… W upalne dni taka miejscówka to zbawienie dla umęczonego pracą człowieko-ogrodnika. Wystarczy przyjść z książką, zimnym napojem i zalegnąć w hamaku.

drzewa

Na zdjęciu bez hamaków, ale od czego macie wyobraźnię? 😉

ogród w czerwcu

ogród w czerwcu

Weranda

Od północnej strony do starego domu przylega drewniana weranda. Latem służy trochę za letnią kuchnię, a trochę jako najchłodniejsze miejsce do odpoczynku w upalne dni. Ziół tu nie suszę, wbrew temu co widzicie na zdjęciu. Tutaj zioła tylko ociekają z wody po płukaniu, a następnie są przenoszone do szopy. Więcej o suszeniu ziół z ogródka przeczytasz w tym wpisie.

stary dom

suszenie ziół

zioła w ogrodzie

Z ciekawostek to jest jeszcze na podwórku powojenna ziemianka – piwniczka do przechowywania warzyw zimą. Stara sprawa, ale dosyć przydatna. Marchewkę, pietruszkę czy buraczki przechowujemy tu aż do wczesnej wiosny.

piwnica

stary dom

skrawek starej szklarni jeszcze mi się w kadr załapał ze składzikiem narzędzi ogrodniczych

w czerwcu

i znowu rzut oka na okolicę

 

Boba i warzywa

dziecko

Miałam nie pisać parentingowo, ale cóż, wszak jest częścią naszego życia, więc akapit na blogasku Bobie się należy 🙂

Jedzenie dla niemowlaka – Boba uczy się jeść.

Uczy się jeść prawdziwe jedzenie, nie dla bobasów, a dla dorosłych. Jest w tym wszystkim niecierpliwa i taka łapczywa! Na razie z wielkim zaangażowaniem zjada wszystko co jej podamy, przedkładając zalety brokuła czy cukinii ponad słodycz jabłek czy moreli. Kolejny stereotyp, w jaki uwierzyłam – że dziecko woli słodkie jedzenie. Nie Boba 🙂 Ona woli kuchnię wytrawną. W dużych ilościach. Czasem nie ma śmiałości odmówić tego jedzenia, więc magazynuje zapasy pure w zakamarkach swoich puch niczym chomik, czyniąc przy tym profesjonalny kamuflaż, dzięki czemu wyplutą zawartość dostrzegam dopiero na swojej koszulce z napisem Pink Floyd pół godziny później.

Do przeróbki ogródkowych plonów w celu dostosowania ich do Bobowych potrzeb zakupiłam gar do gotowania na parze (a właściwie górną jego część) i zamierzam wszystkie te młode marchewki, buraczki, pietruszki i cukinie przerobić na „gerbery”, tylko takie stuningowane natkami warzyw, no i lepsze 😉 Wiem, bo wczoraj próbowałam przy okazji produkcji pierwszych słoiczków z ogródkowym menu dla dzidziusia.

dziecko

Truskawki

W tym roku nie cieszymy się już takimi ogromnymi plonami jak dwa lata temu, a to znak, że trzeba przygotować nowe sadzonki i zasadzić je w innym miejscu.

zdjęcia żywności

Ile lat owocują truskawki? Jak zrobić nowe sadzonki?

Truskawki owocują optymalnie 3-4 lata, po 4 latach kończy się czas ich świetności i trzeba je przesadzić w inne miejsce. Wykorzystujemy w tym celu odrosty starych krzaczków truskawek lub kupujemy całkiem nowe sadzonki. Jeśli tego nie zrobimy, w kolejnym sezonie będziemy mieli po prostu mniejsze plony. Możemy pozyskać sadzonki z dorosłych roślin, tych które mamy w ogródku. Młode odnogi, takie z kilkoma liśćmi są połączone ze „starą” rośliną wąsami. Wystarczy taką odnogę odłączyć od reszty i posadzić w nowym miejscu, odcinając wąsy. Proste? Proste. Robimy to jesienią lub wczesną wiosną.

truskawki na działce

Co w czerwcu w ogrodzie?

→ O czosnku pamiętaj! Już nie raz pisałam o tym, że ucinając końcówki pędów czosnku z gniazdami nasiennymi, sprawiasz że główki będą dużo większe niż byłyby bez tej prostej czynności. Warto więc przejść się po ogródku z sekatorem.

→ Dbaj o pomidory. Przerzedzamy nadmiar pędów, usuwamy wilki, uszkodzone czy chore liście. W tym poście znajdziesz kilka porad jak to robić.

→ Zajadaj faszerowane kwiaty cukinii smażone w naleśnikowym cieście. Tu → masz przepis.

→ Ciesz się latem! Bo to już za chwilę 🙂

czerwiec w ogrodzie

koktajlówki w donicy na tarasie

czerwiec w ogrodzie

pomidory w gruncie

czerwiec w ogrodzie

ogród o zmierzchu

I to by było chyba na tyle z nowych wieści, do następnego!