Parapety, rozsady, pikowanie, zielona magia

Jest kwiecień i parapety jakby ciaśniejsze się zrobiły. To miesiąc, w którym należy wykonać niewdzięczną robotę, jaką jest pikowanie. Jak to zrobić krok po kroku, przeczytasz we wpisie o pikowaniu. A w jaki sposób tego nie robić, zobaczysz na poniższym zdjęciu. Przede wszystkim, usuń dzikie zwierzęta z miejsca pracy i załatw sobie stołeczek lub skrzyneczkę, bo po klękaniu przez godzinę na twardym kolana będą bolały. Po przesadzeniu siewek do oddzielnych kubeczków, rośliny nabiorą tempa i zaczną szybko rosnąć – po kilku dniach zobaczysz już znaczną różnicę.

kiedy przesadzić pomidory

Co robić z rozsadami z parapetu? – pytacie w komentarzach

No właśnie – przecież nie mogą zostać na tych parapetach na stałe! Dopóki pogoda zmienną jest, a w nocy zdarzają się przymrozki, muszą niestety tam pozostać. Jeśli masz do dyspozycji balkon czy taras, możesz je  tam wynosić w cieplejsze dni, ale pamiętaj o przynoszeniu sadzonek z powrotem na noc do domu – pomidory i papryka to rośliny ciepłolubne. W drugiej połowie kwietnia, jeśli temperatury nocą na zewnątrz nie będą spadać poniżej 10 stopni, możesz je już eksmitować ze strefy komfortu i przenieść w chłodniejsze miejsce (taras, balkon, foliak) i tam je trzymać aż do momentu wysadzenia w grunt (normalnie powinno się to robić po 15 maja, kiedy ryzyko przymrozków minie). Zanim to zrobisz, musisz je zahartować, o czym pisałam we wspomnianym wcześniej wpisie o pikowaniu. W drugiej połowie kwietnia zwykle pikuję swoje pomidory po raz kolejny, przesadzając rośliny do większych doniczek. Nie robię tego z sadzonkami papryki, gdyż papryka tego nie potrzebuje, półlitrowe kubki do piwa w zupełności jej wystarczą. Pamiętaj o tym, że sadzonki nadal potrzebują światła! Nie przenoś ich w miejsce, w którym będą miały utrudniony do niego dostęp!

domowa rozsada papryki

gdy papryka wykształci co najmniej 2 liście właściwe, to znak że jest gotowa do przesadzenia

jak przygotować rozsadę pomidorów w domu

to samo dotyczy pomidorów

jak pikować pomidory

pomidory pikujemy aż po same liścienie

domowa rozsada

papryka chili po przepikowaniu

Plan działań ogródkowych i test łopaty

W kwietniu zaczynamy szaleć z pierwszymi wysiewami. W ubiegłą sobotę było 20 stopni i słońce przez cały dzień, więc żal było nie wykorzystać takiej okazji. Sezon 2017 w Letniej Bazie Part Thyme został rozpoczęty.


Kiedy siać w ogródku? Szukałam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wertując internety, rękopisy i egipskie papirusy i znalazłam. W starych poradnikach piszą zgodnie: Idź w pole, gdy ziemia nie lepi się do łopaty co oznacza, że ziemia musi być na tyle przeschnięta po zimie, żeby nie kleiła się do narzędzi ogrodniczych.


 

co w kwietniu na działce

świeżo zaorane pole jest dla ogrodnika niczym czysty kawał płótna dla malarza

Co siać?

Na początku kwietnia można wysiewać do gruntu takie oto warzywa:

 • pietruszka (korzeniowa i naciowa) – pietruszka to warzywo, które jest bardzo ślamazarne w kiełkowaniu i czasem bywa tak, że już mamy dość czekania, podczas gdy inne warzywa dawno wykiełkowały, a po pietruszce ani śladu. Daj jej więcej czasu, a w celu oznaczenia grządki posiej coś w tym samym rządku np. rzodkiewkę (po prostu zmieszaj trochę nasion rzodkiewki z pietruszką, gdy ją wysiewasz do gruntu).
 • marchewka
 • bób
 • szpinak wiosenny
 • koper
 • cebula, por
 • rzodkiewka
 • sałata – odmiany liściowe i główkowe (na rozsadę lub do gruntu)
 • mizuna, rukola
 • groszek cukrowy
 • buraki – liściowe i ćwikłowe (siejemy je w drugiej połowie kwietnia, ponieważ są bardziej wrażliwe na zimno niż np. marchewka czy cebula)

kwiecień w ogrodzie

Rozsady kwietniowe

Z niektórych warzyw i ziół robię najpierw rozsadę, żeby łatwiej ogarnąć ilość warzyw na grządkach logistycznie, poza tym nie cierpię tzw. „przerywania” i lubię mieć masłową sałatę w eleganckich główkach 🙂 Ostatnio ze stodoły przyniosłam do starej szklarni odrapane stare drzwi, które ustawiłam na koziołkach, więc mam ogromną przestrzeń roboczą i blat do ustawiania skrzynek i doniczek z rozsadami. Co możemy w kwietniu wysiewać na rozsadę?

 • wczesne odmiany kapusty i brokułów
 • kardy i karczochy
 • zioła: bazylia, majeranek, tymianek, cząber
 • sałata – rozsadę sałaty zazwyczaj od początku wiosny produkuję na okrągło przez cały sezon, żeby móc ją konsumować aż do jesieni.
 • kalarepka
 • w kwietniu można też zacząć produkować rozsadę ogórków, cukinii i dyni, jeśli chcemy przyspieszyć plony tych warzyw. Pamiętajmy jednak, że te warzywa wysadzamy do gruntu dopiero w maju. Ponieważ rozsadę ogórkowatych robi się w miarę szybko, myślę że nie trzeba się zbytnio spieszyć.

kwiecień w ogrodzie

kiedy siać sałatę

Co sadzić do gruntu?

 • cebulę na szczypiorek – będzie za dwa kiwnięcia ogonem – najszybszy patent na szybki szczypiorek to wsadzić w grządkę kilka ubiegłorocznych cebul
 • rozsadę sałaty, jeśli już jest wystarczająco duża
 • czosnek – jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – ostatni, ale to już najostatniejszy dzwonek!

czosnek uprawa

czosnek alleopatia

Czosnek warto rozsadzić po całym ogrodzie, bo robi dobrą robotę przy zwalczaniu szkodników. Dużo na temat wzajemnego oddziaływania roślin pisałam ostatnio w poście o planowaniu ogródka warzywnego – zachęcam do lektury, jeśli nadal zastanawiasz się co posiać obok marchewki i jak zaplanować grządki w ogródku.

inne czynności okołoogródkowe:

 • Zakładamy kompostownik – już wkrótce na blogu specjalny post o kompostowaniu!
 • Oczyszczamy z chwastów poletko z truskawkami.
 • Szparagi – od kilku lat obiecuję sobie prywatne szparagi na działce, a potem albo mi się nie chce albo zapominam. A szparaga by zjadł! Na początku kwietnia można próbować wyhodować je z nasion, ale to długa droga  – zbiór szparagów możemy rozpocząć dopiero w trzecim roku uprawy. Któregoś dnia zgłębię ten temat i szczegółowo opiszę.
 • Wysiewamy kwiatki – tak jak wcześniej wspominałam, w tym roku po raz pierwszy na serio bratam się z kwiatkami. Na razie wyhodowałam krokusa, w zawrotnej liczbie – sztuk JEDEN, ale w starej szklarni wysiałam rozmaite odmiany letnich kwiatów na rozsadę: dalie, cynie, niedźwiedzie ucho, nagietki i gazanie. W planach jest też łubin, bliżej niezidentyfikowane rośliny opisane: „żółte kwiatki od Kaśki” oraz gotowe mieszanki kwiatów na niskie rabaty do skrzynek. Plus rośliny miododajne, które będą rosły przy warzywach. Będą one przyciągały pszczółki i rozmaite bąki, które mi elegancko pozapylają pomidory i całą resztę warzyw. Spory wybór roślin miododajnych znajdziecie na przykład tutaj: nasiona roślin miododajnych. Na taras kupię kilka „gotowców” w ogrodniczym, jak co roku, do wiszących doniczek, a w pomidorach znowu będą rosły aksamitki.

ogród w kwietniu

Kwiecień to krótko mówiąc – dużo roboty, więc nie będę robić dłużyzny – idźmy w plener i siejmy co się da i gdzie się da!