Bonzo

Ostatniej nocy śniło mi się, że wróciła. Wyciągnęłam z kudłatej łepetyny dwa kleszcze, podrapałam za uchem i wszystko było jak dawniej. Gdy pojechaliśmy na wieś, spoglądałam w stronę lasu z nadzieją że właśnie tak będzie, że wyjdzie nagle z ukrycia. Ale to tylko sen, niestety nie wróciła. A minął już grubo ponad tydzień odkąd przepadła jak kamień w wodę. Bonzo, mój kochany koteł. Żegnaj futrzaku, gdziekolwiek jesteś – mam nadzieję, że jest ci tam dobrze.

Bonzo
A życie toczy się dalej…

Październikowa sobota w ogrodzie

Miał być wpis o pomidorach, miał być też o dyniach, ale po wczorajszym dniu spędzonym na wsi z aparatem w ręku, spontanicznie klepię w klawiaturę z melancholią, trochę ze smutkiem, a trochę chciałam pokazać ogródkową jesień, która już zadomowiła się u nas na dobre. Potraktujcie więc ten post jako opis jednego, przypadkowego dnia w Letniej Bazie Part Thyme.

październik w ogrodzie

Koniec sezonu

Porządkowanie ogrodu po sezonie – tak właśnie wyglądała wczorajsza sobota. Jak zwykle przy takich pracach znalazłam kilka okazów, które zaskoczyły swoją obecnością. Po tylu zimnych nocach, dniach a nawet przymrozkach, odkryłam jednego dojrzałego bakłażana, całkiem zacny krzak papryczek Habanero i milion papryk, które dopiero dojrzały, m.in. Italian Peperoncini, Black Olive, Jalapeno i trochę słodkiej, jeszcze zielonej.

ogród w październiku

ostatki działkowe

habanero chocolate

Habanero Chocolate – edycja październikowa

papryczki chili

Black Olive chili

ogród w październiku

paprykowy mix

Zebraliśmy tego towaru całkiem spore wiadro i Bobby właśnie się nad nimi znęca w kuchni, przyodziany w rękawice chirurgiczne (pamiętaj o ochronie dłoni pracując z ostrą papryką!). Będą jalapeno z tego przepisu, a Peperoncini pójdą do słoiczków w całości tak jak w tym przepisie. Zieloną słodką zjemy na surowo.
Korzeniowe, czyli marchew, buraczki, pietruszka i selery zostały już zabezpieczone w piwnicy w ubiegłym tygodniu. Zerwałam też ostatnią masłową sałatę i kilka młodziutkich cukinii, z których cieszę się niezmiernie – ostatnio mam fioła na punkcie orkiszowej tarty z cukinią i serem.

ogród w październiku

ostatnia masłowa w tym roku

dieta toskańska pięknego motyla

Na polu nadal zostaje zagon jarmużu, częściowo wszamany przez piękne gąsienice. Wybredne świnie, zeżarły tylko toskański, a fioletowy damom najwyraźniej nie smakował, niech se państwo gospodarze sami zeżrą. Tuż obok jarmużu rośnie cykoria Palla Rossa, zerwałam wczoraj trochę do testów kuchennych.

jarmuż toskański gąsienica

jarmuż toskański – apokalipsa

jarmuż fioletowy

fioletowy jarmuż

cykoria Palla Rossa

cykoria Palla Rossa

kard w kadrze

Za jarmużem i cykorią rośnie egzotyczna dżungla w postaci kadrów, tfu! KARDÓW, które tak pięknie mi się prezentują w jesiennym ogrodzie, że szkoda ich zrywać po to żeby sprawdzić czy faktycznie są jadalne. Nie mam kompletnie zielonego pojęcia co z nimi zrobić, więc niech sobie będą po prostu. Gdzieś tam pod nimi rośnie rozmaryn, imbir i trawa cytrynowa.

jesienny ogródek

kardy w ogrodzie
W jesiennym ogrodzie jest jeszcze sporo ziół, świeża natka pietruszki naciowej i trochę kolorowego, czyli kwiaty.

jesień w ogrodzie

bazylia

jesień w ogrodzie

tymianek

jesień w ogrodzie

październik w ogrodzie

Niespodziewanie ogórecznik podjął walkę z przemijającym sezonem i zakwitł ponownie

październik w ogrodzie

październik w ogrodzie

październik w ogrodzie

pies

kwiaty jesień ogród

kwiaty jesienne

Kalibos

Całe szczęście, że moje jarmużowe motyle mają tak wysublimowane podniebienia, że nie lubią kapuchy, bo na polu ocalało też trochę kalibosów. To odmiana o lekko stożkowym kształcie, smaczna i niezwykle urodziwa. Ostatnio jadłam ją w formie surówki, a teraz ze względu na ilość plonów bardziej hmm… hurtową, spróbuję ją ukisić.

kalibos

kapusta kalibos

kapusta Kalibos

Stara szklarnia – klimaty jesienne

Tutaj jeszcze pomidory mają się nieźle, cały czas zrywam po kilka i „dojrzewam” na parapecie. Taki tam październikowy mały luksus.

jesień w ogrodzie

To tyle ode mnie. Zostawiam Was z październikowym klimatem Letniej Bazy Part Thyme… Do następnego.

pomidory październik

październik w ogrodzie

jesienne plony

jesień w ogrodzie

stara szklarnia

ogród jesienią