Przedsmak jagodowych plonów

Gdy kilka lat temu z ciekawości kupiłam sadzonki jagody kamczackiej, była ona dość mało popularnym zjawiskiem w przydomowych ogródkach. Pewnie nic z tego nie będzie – pomyślałam – to jakiś egzotyczny wynalazek. Nie ma szans żebym umiała wyhodować takie szlachetne owoce, będąc totalnym amatorem. Kosmiczne ceny za kubeczek jagód w sklepie pogłębiały tylko moje wątpliwości. W sadzie rosły wtedy dwie stare jabłonie, a my chcąc wprowadzić trochę owoców do naszej przestrzeni kupiliśmy kilka owocowych krzewów pod wpływem impulsu i tak między agrestem, czarną porzeczką a borówką znalazły się dwa krzewy jagody kamczackiej. Z czasem okazało się jak bardzo mylny był mój osąd, a zakup tych dwóch krzewów jagody był strzałem w dziesiątkę. Od tamtej pory jagoda jest zwiastunem wiosny, nagrodą, która rekompensuje długie zimowe miesiące. Jako pierwsza z owoców króluje wiosną w moim ogródku.

Wielu moich znajomych zraziło się do jagody kamczackiej przez to, że trafili na przypadkowe odmiany, kiepskie sadzonki czy po prostu przez nieznajomość tematu. Marudzili: „Eeee, to nie moje smaki, cierpkie jakieś, wolę borówki”, „Wkurza mnie, że tak mało owoców mają”… To tak mało popularna jeszcze u nas roślina, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że można wybierać spośród licznych odmian, które różnią się od siebie nie tylko kształtem czy wielkością owoców, lecz również ich smakiem, a jagoda kamczacka, tak jak inne rośliny owocowe, ma te bardziej słodkie, deserowe odmiany, ale są też cierpkie, nadające się głównie do przetwórstwa. Jeśli ktoś trafił za pierwszym podejściem właśnie na jedną z tych kwaśnych odmian, zraził się do niej na samym początku i koniec. Mam nadzieję, że po moim wpisie część z Was zmieni zdanie i da drugą szansę kamczatce. Bo warto 🙂

uprawy jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka  – krzew idealny dla amatora

Niedawno pisałam o zaletach tej rośliny, koncentrując się głównie na jej konsumpcji i wykorzystaniu w kuchni w tym wpisie. Otrzymałam wtedy mnóstwo pytań od Was – jakie odmiany warto posadzić, w jakich odległościach, jak pielęgnować taką jagodę, po ilu latach można zbierać owoce. Przyznam, że na wszystkie te pytania sama nie znałam odpowiedzi, postanowiłam więc temat jagody rozszerzyć i po odpowiedzi poszłam do ekspertów, którzy wiedzą o tych roślinach wszystko, bo na co dzień je uprawiają, czyli do szkółki sadzonek owocowych Akademia Roślin.

Dziś znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

jagoda kamczacka uprawa

Na początek garść informacji o jagodzie kamczackiej:

♥ Jest rośliną długowieczną – niektóre      odmiany owocują 35 a nawet 40 lat.

♥ Jest odporna na ekstremalne warunki atmosferyczne – można ją hodować z powodzeniem w Białymstoku i w Zakopanem. W gruncie i bez osłon.

♥ Jest odporna na ogrodników – amatorów. U mnie po prostu rośnie. Bez chemii, bez nawożenia ani specjalnego przygotowania gruntu. Idealna roślina do ekologicznej uprawy.

♥ Nie wymaga ochrony chemicznej, ponieważ nie jest atakowana przez choroby i szkodniki.

♥ Dojrzewa przed wszystkimi i niestraszne jej majowe przymrozki.

♥ Daje duże plony przez długi czas.

♥ Oprócz walorów smakowych, posiada prozdrowotne właściwości – zawiera antyoksydanty, obniża ciśnienie, poprawia wzrok.

♥ Owoce nadają się do przetwarzania – zrób z nich konfiturę, mus, nalewkę lub zasyp cukrem w słoju na sok. Możesz je też zamrozić.


Jagoda dojrzewa i jest gotowa do spożycia jeszcze przed truskawkami i malinami, wtedy gdy nasze zapotrzebowanie na świeży owoc i tęsknota za latem osiąga apogeum, a po długiej zimie marzymy o słonecznych dniach i deserach owocowych.


Chcę mieć jagodę kamczacką w ogródku – od czego zacząć? Jak wybrać odmiany?

Do założenia mini plantacji w przydomowym ogródku nie potrzebujemy wiele miejsca, bo jagoda nie jest wysoką rośliną, bardziej gabarytowo przypomina porzeczkę, rośnie w górę mniej więcej do 1,5 metra. Jagoda kamczacka najlepiej radzi sobie na glebach suchych i piaszczystych, lubi ziemię o kwaśniejszym odczynie, dlatego jeśli chcesz zapewnić jej idealne warunki do życia, zadbaj o podłoże – idealne ph to 6,4 – w takich warunkach będzie dawać obfite plony. Bardzo duży wybór odmian może nam namącić w głowach, z drugiej strony – lepiej mieć duży wybór niż go nie mieć wcale, więc do dzieła! Teraz jest najlepszy czas, żeby zaplanować jesienne nasadzenia. Jakie więc odmiany wybrać?

uprawa jagody kamczackiej

Na początek kwestia smaku

Przemyśl na jakich walorach smakowych najbardziej ci zależy – czy wolisz owoce supersłodkie, czy takie, które pozostawią na języku delikatną nutkę goryczki. Dla ułatwienia mała ściąga z jagodowych smaków:

jagoda kamczacka uprawa

W sprzedaży są dostępne głównie odmiany polskie, rosyjskie i kanadyjskie. Te pierwsze cieszą się największą popularnością, np. takim pewniakiem do ogródka jest zestaw: Atut + Wojtek + Duet. Wszystkie trzy można brać w ciemno, bo posadzone razem są dla siebie jednocześnie dobrymi zapylaczami. Rodzime odmiany są wysoce odporne na mróz i oferują bogate walory smakowe od słodkich po słodko-kwaśne.

jagoda duet

Godna polecenia jest też średnio wczesna, obficie plonująca odmiana Jolanta – jeśli lubisz delikatną goryczkę – lub jedna z odmian o największych owocach – Rebeka polecana na przetwory.

Z rosyjskich hitów warta polecenia jest lekko kwaskowa, deserowa odmiana Bakczarskaja Jubilejnaja, słodziutka Jugana czy popularna u nas Czelabinka. Równie dobre, ale mniejsze odmiany do zapamiętania to słodki z lekką nutą kwaskowości Vostorg i Docz Velikana.jagoda leningradskij velikan

Kanadyjskie odmiany przebojem wdarły się do naszych ogródków i nie bez powodu, bo kraj klonowego liścia oferuje bogaty wachlarz świetnych odmian jagody kamczackiej. Na samym początku wypada mi wymienić odmianę Aurora, która jest najbardziej znaną i lubianą u nas odmianą, cenioną za słodkie i duże owoce. Warto napomknąć, że Aurora jest również doskonałym zapylaczem dla wielu innych odmian. Dlaczego to takie ważne, dowiesz się w dalszej części wpisu. Honey Bee o soczystych, cierpkich owocach poleca się na nalewki i soki, a Indigo Gem o małych, niezwykle słodkich owocach będzie dla niej idealnym towarzystwem w ogródku.

odmiany jagod kamczacka

Aurora – najbardziej popularna odmiana kanadyjska 

Ptaszki ćwierkają, że hitem kolejnych lat będą trzy kanadyjskie nowości o słodkiej naturze: Boreal Blizzard, Boreal Beast oraz Boreal Beauty. Owoce tych odmian są gigantycznych rozmiarów, a jagody długo utrzymują się na krzakach. Są też dla siebie wyśmienitym towarzystwem. Pamiętacie Piękną i Bestię? No właśnie – Boreal Beast i Boreal Beauty nie bez powodu otrzymały po nich nazwy – uzupełniają się pięknie przez to, że są dla siebie najlepszymi zapylaczami. Szukasz pary idealnej do swojego ogródka? – bierz te dwie papużki nierozłączki 🙂

jagoda kamczacka odmiany

Więcej informacji o odmianach jagody kamczackiej znajdziesz na stronie sklepu Akademii Roślin.


Wybierając odmiany, poza walorami smakowymi trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie, które odpowiadają za wielkość plonów i powodzenie uprawy. Są to ↓

Terminy kwitnienia i zapylanie

Żeby nasze plony były obfite, jagoda kamczacka wymaga zapylenia krzyżowego. Do skutecznego zapylenia wymagana jest obecność w ogródku min. 2 różnych odmian. Powinny to być odmiany o jak najdalszym pokrewieństwie, których kwitnienie przypada w podobnym czasie lub nakłada się na siebie. Wybrane odmiany sadzimy oczywiście obok siebie. Jeśli masz tylko jeden krzew i narzekasz że „owoce są małe i nie jest ich dużo” to już wiesz dlaczego – brak mu towarzystwa! Chcesz mieć piękne plony? – zasadź dwie, trzy odmiany trzymając się powyższych reguł.


Wczesne odmiany to przykładowo: Fialka, Docz Velikana, Uspiech, Nimfa, Leningradskij Velikan, Wołoszebnica, Siniczka, Morena, Sachinyj, Sinigłazka, Czelabinka

Średnio wczesne odmiany: Amphora, Altair, Sniegir, Fortuna, Valchova, Bakczarskij Velikan, Gordost Bakczara, Berry Smart Blue, Souvenir, Zwiezdoczka, Atut, Tomiczka, Sołoviej, Czulimska, Moskowskaja, Indigo Treat, Omega

Późne odmiany: Boreal Beast, Boreal Beauty, Boreal Blizzard, Indigo Gem, Izbranica, Borealis, Bakczarskaja Jubilejnaja, Wojtek, Soska, Duet, Aurora, Honey Bee


Bez względu na to, czy nasze rośliny są obcopylne czy samopylne pamiętamy, żeby zawsze dbać o komfort naszych fruwających przyjaciół – pszczół i trzmieli czyli owadów zapylających.


jagoda kamczacka uprawa

Wybraliśmy już smak, oceniliśmy łatwość uprawy, dostosowaliśmy termin kwitnienia i dobraliśmy odmiany pod względem terminu kwitnienia. Pozostaje kupić dobre sadzonki i założyć swoją mini plantację w przydomowym ogródku. Jak i kiedy to zrobić?

Jak zaplanować sadzenie jagody kamczackiej w przydomowym ogródku?

Wbrew powszechnym opiniom, nie wczesna wiosna, a jesień jest idealna porą na sadzenie jagody kamczackiej. Teoretycznie, gdy kupujemy sadzonki jagody kamczackiej w pojemnikach, takie rośliny można sadzić przez cały sezon (od wiosny do późnej jesieni). Jednak terminu wiosennego powinno się unikać, ponieważ jagoda kamczacka wiosną szybko budzi się do życia – zaczyna rosnąc już w temperaturze 0-2 stopni. A spróbuj wsadzić łopatę do ziemi, która jest zamarznięta – tak samo trudno będzie ci posadzić w niej jagodę. Lepszym więc rozwiązaniem będzie zaplanować sadzenie jagód jesienią, przed wystąpieniem pierwszych mrozów.

uprawa jagody kamczackiej

Jak sadzić krzewy jagody kamczackiej?

Przed umieszczeniem w ziemi, bryłę z korzeniem należy porządnie podlać, korzenie rozluźnić (tak jak byś przeczesywał palcami włosy) a następnie umieścić w wykopanym wcześniej dołku. Teraz tylko trzeba przysypać ziemią, docisnąć, przyklepać i podlać. Przynieść sobie ławeczkę, popcorn, napoje chłodzące i czekać na plony 😉

jagoda kamczacka uprawa

Oczywiście jagody nie urosną tak szybko jak popcorn w mikrofali, ale też nie będziemy zmuszeni na nie czekać aż tak długo jak ja na szparagi. Jagoda owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu do ziemi. Oczywiście na początku nie są to plony do których będziemy podjeżdżać taczkami, raczej ze skromnym kubkiem, ale już w kolejnych latach jagoda pokaże swoją obfitość i po 4-5 latach z jednego krzaka będzie się można i najeść i obdzielić sąsiada i nawet zrobić kilka słoiczków konfitury – przetestowałam osobiście.

jagoda kamczacka uprawa

Jak dbać o krzewy jagody kamczackiej?

Jagoda kamczacka nie jest rośliną wymagającą czasochłonnej pielęgnacji jak np. taki pomidor. Wystarczy pamiętać o usuwaniu chwastów z jej najbliższego sąsiedztwa i podlaniu w razie długotrwałej suszy. Po kilku latach krzewy będą potrzebowały niewielkich zabiegów kosmetycznych polegających na wycięciu najstarszych i połamanych pędów. Bierzemy wtedy sekator w dłoń i przerzedzamy roślinę, umożliwiając rozwój nowych pędów. Zabieg ten wykonujemy nie wcześniej niż w 5-6 roku po podsadzeniu. W dalszych latach stopniowo usuwamy najstarsze gałęzie.

* wpis powstał we współpracy z portalem Akademia Roślin

sadzonki jagody kamczackiej