Kiedy wykopać czosnek?

W lipcu, czosnek który sadzimy jesienią, zaczyna dojrzewać. Z moich obserwacji wynika, że połowa lipca to najlepszy czas, żeby go wykopać i zabezpieczyć na zimę. Jak ocenić, czy czosnek jest już gotowy do wykopania? Ja po prostu wykopuję losowo po jednej główce z początku grządki i z końca, żeby ocenić czy już jest ok. Wskaźnikiem „ok” jest dla mnie taka sytuacja:

» liście żółkną i zasychają (ale nie całkiem)

» łodyga robi się wiotka

» główka czosnku jest zwięzła i twarda

» skórka, pod którą wyraźnie zarysowują się ząbki czosnku przypomina pergamin

Uwaga!

To bardzo ważne, żeby czosnek wykopać we właściwym czasie. Gdy zbierzemy go zbyt późno, wtedy będzie się rozpadał na poszczególne ząbki – taki czosnek nie będzie nadawał się do przechowywania. Czosnek zebrany zbyt wcześnie również nie będzie się dobrze przechowywał, dlatego wykopki musimy przeprowadzić w idealnym terminie. Pisząc „idealny” oprócz czasu kalendarzowego i cech dojrzałości czosnku opisanych powyżej, mam również na myśli warunki pogodowe.

Wykopki przeprowadzamy w bezdeszczowy, suchy dzień, dobrze byłoby to zrobić po kilku dniach suszy. Bierzemy widły lub szpadel i wykopujemy ostrożnie, żeby nie uszkodzić główek. Każdą główkę z osobna oczyszczamy ręką z nadmiaru ziemi i jeśli zanosi się na kilka dni bez deszczu, możemy pozostawić czosnek do dosuszenia na dworze. Ja jednak wolę nie ryzykować w temacie pogody i zabezpieczyć plony od razu.

*Wrzucam zdjęcia z wykopków z ubiegłego roku, bo aktualnie czekam aż skończy się ten deszczowy dwutygodniowy maraton i przestanie lać. W ubiegłym roku czosnek wykopałam dokładnie 17 lipca.

czosnek kiedy sadzić

Zapasy na zimę – suszenie i przechowywanie

Ja robię tak: przycinam pędy (trochę zostawiam, żeby można było tej łodygi użyć potem do ukręcenia czosnkowego warkocza), przycinam też korzeń uważając żeby nie uszkodzić główki, a czosnek oczyszczam dokładnie ręką (w rękawicy), pozbywając się w miarę możliwości wszelkich zabrudzeń i resztek ziemi. Jeśli nie będziesz kombinować z warkoczami, możesz uciąć łodygi niżej. Z tak przygotowanego materiału robię warkocze, które następnie zawieszam w szopie do całkowitego wysuszenia. Warkocze czosnku wiszą sobie tak przez lato i schną, w miejscu zacienionym i przewiewnym, następnie chowam je do nieszczelnych pudełek kartonowych (żeby była wentylacja) i wynoszę na strych. Nadużywam zimą.

*Czosnek gorszego sortu 😉 czyli główki, które zostały uszkodzone np. przy wykopywaniu, są niepełne lub ogólnie podejrzane, odkładam do oddzielnego pudełka z napisem: do szybkiego użycia – ten czosnek będzie zjedzony w pierwszej kolejności. Wykorzystuję go do letnich przetworów i na bieżąco w kuchni.

kiedy wykopać czosnek

Wszystko od nowa – jesienne sadzenie

Nasiona – najważniejszy jest dobry materiał. Chcesz, żeby w przyszłym roku twój czosnek był dorodny, a ząbek ledwo mieścił się w dłoni? Nie żałuj i zostaw najładniejsze egzemplarze na jesienne sadzenie. Czosnek ozimy sadzimy w październiku/listopadzie (w zależności od regionu, w którym mieszkamy – w Suwałkach jest trochę inny klimat niż pod Wrocławiem). U mnie jest to przeważnie październik. Ząbki wsadzam bezpośrednio w ziemię co 10 cm w rządku.

sadzenie czosnku

I jeszcze jedno:

czosnek obcinanie kwiatostanów

Czynność tą wykonujemy w czerwcu, kiedy czosnek zawiązuje gniazda nasienne. To bardzo ważne, wtedy główki rosną o wiele większe.