Plany na czerwiec

owoce

Zaczyna się długo wyczekiwany sezon na owoce – kto ma trochę truskawek w ogródku ten wie, że jak się zaczną to trzeba korzystać na maksa, bo wiecznie nie będą owocować. W ubiegłym roku mieliśmy klęskę urodzaju i trzeba było wdrożyć przetwórstwo owocowe. Jeśli jesteś truskawkożercą tak jak ja, polecam do poczytania ten ubiegłoroczny wpis – oprócz dylematów w stylu „Czy z truskawek da się zrobić wino” znajdziesz tam również patent ciotki Janki na truskawkową marmoladę smażoną bez zbytniej fizycznej ingerencji człowieka ;). Według obserwacji nieba i ziemi, moje prywatne truskawki pojawią się lada dzień, myślę że jeszcze w pierwszym tygodniu czerwca. Mam w ogródku dwie odmiany – wczesną i średniopóźną, dzięki czemu mogę się nimi objadać trochę dłużej. Pamiętajcie o tym kupując sadzonki truskawek – warto mieć przynajmniej dwie odmiany owocujące nierównolegle w różnym terminie.

truskawki

ubiegłoroczne zbiory

Co oprócz truskawek w czerwcu?
U mnie na przykład rośnie jeszcze jagoda kamczacka, która w tym roku nabrała rozpędu i wyrosła z lichego kikuta na całkiem porządny krzak, dojrzałe owoce pojawią się mniej więcej w tym samym czasie co truskawki. I jeszcze mój ulubiony agrest. Agrest to najlepszy materiał na dżem, w tym roku podtrzymuję tą tezę i zamierzam uzupełnić zapasy w piwniczce. Warto mieć choć mały krzaczek w ogródku. A tutaj masz przepis jak przyrządzić taką delicję: Smak wiejskiego lata – dżem z agrestu.

czerwcowe warzywa i prace polowe

Do zrobienia w ogródku:

  • Dbamy o pomidory, usuwając zbędne pędy zwane popularnie wilkami oraz nadprogramowe liście. Jak prawidłowo dbać o pomidory w trakcie sezonu, po co usuwać wilki i czym mocować rośliny do palików – przeczytasz tutaj, we wpisie o pielęgnacji pomidorów.

wilki w pomidorach

sezon pomidorowy

w tym roku pomidory dopiero zaczęły kwitnąć, więc na owoce jeszcze za wcześnie

  • Podlewanie papryki – pamiętaj, że papryka lubi wilgoć – nie zaniedbuj tego!
  • Wysiewanie późniejszych warzyw, takich jak cykoria, kalafiory, kapusta i brokuły na późniejsze zbiory.
  • Suszenie ziół na przyprawy. Jak można to zrobić domowymi sposobami? Przeczytasz w tym ziołowym wpisie: przyprawy z ogródka – suszenie ziół.

kiedy zbierac ziola

  • Dosiewki – sałata, rzodkiewka, fasolka szparagowa, rukola, koperek, kolendra – praktycznie przez cały sezon aż do jesieni dosiewam nowe egzemplarze w miejsce tych, które wylądowały już na talerzu, pilnując żeby takiej fasolki szparagowej czy sałaty nie zabrakło mi na grządce aż do września.

ogród w czerwcu

  • Obcinanie pędów czosnku. W lipcu wykopujemy czosnek sadzony jesienią. Aby zwiększyć plony, obcinaj kwiatostany.

czosnek obcinanie kwiatostanów

Zakupy w warzywniaku i pierwsze zbiory

W tym pięknym miesiącu mamy już całkiem bogaty przekrój warzyw, owoców oraz ziół. Nie biorę pod uwagę warzyw, które już-są-w-markecie-ale-jeszcze-sama-bym-ich-nie-jadła. Co mam na myśli? Np. polskie ziemniaki. Dużo ludzi myśli, że jak z Polski to już można jeść. Nic bardziej mylnego. Polskie ziemniaki pod koniec maja? Sorry, ale taki mamy klimat, że wolę już zjeść te hiszpańskie czy greckie. Poza tym naiwne jest również myślenie, że „Jak z Polski to mniej pryskane i zdrowsze” Jaaaaasne, bo w Polsce to rolnicy nie wiedzą co to środki ochrony roślin i nawozy ;). Nie wierzcie w te bajki. Nie jesteś pewien co w naszym klimacie rośnie w czerwcu w polu? Oto ściąga. Większość tych warzyw i owoców uprawiam we własnym ogródku i w ten sposób powstają moje comiesięczne infografiki sezonowe – po prostu obserwuję co i kiedy dojrzewa.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że nie wszystkie te warzywa dojrzewają w tym samym czasie. Np. ogórków czy cukinii możemy spodziewać się dopiero pod koniec miesiąca, podczas gdy inne – takie jak botwinka czy kalarepka będą dostępne zaraz na początku miesiąca. Na niektóre już trwa sezon (szparagi, sałata, rzodkiewka). Dopisałam też paprykę, bo w ubiegłym roku pierwsze owoce jalapeno zerwałam już pod koniec czerwca. Zainteresowanych tematem jedzenia sezonowego zachęcam do przeczytania tego wpisu o sezonowości, jest tam również całoroczna tabela warzyw sezonowych, którą można sobie pobrać w formie zdjęcia.

Przebywasz na łonie natury? Złap oddech!

Żeby korzystać z lata, trzeba się czasem zatrzymać, położyć w hamaku i po prostu odpocząć – pamiętajcie o tym! Inaczej całe to zamieszanie z ogrodem, wiejskimi klimatami i pozornym slow life’m nie ma sensu. Ja w tym sezonie, o ile mi się uda, spróbuję trochę wyluzować, taki jest plan 😉 Wszak obiecywałam to i owo w noworocznych postanowieniach

slow life